top of page
  • Writer's pictureRoman Lalák

Výhody a nevýhody montovaných drevodomov

Montované domy, často nazývané aj drevodomy a nízkoenergetické domy, sú síce v pomere k murovaným domom stále v menšine ale záujem o ne stále stúpa. Viete, čo patrí medzi prednosti montovaných domov a na čo si dať naopak pozor, ak sa rozhodnete pre drevodom?


Výhody


Úspora nákladov

Keďže staviame murované i montované stavby, vieme zo skúsenosti potvrdiť, že drevodomy sú finančne o niečo výhodnejšie. Je to dané najmä tým, že výstavba prebieha výrazne rýchlejšie, čo znamená nižšie náklady na prácu. Tiež máte nižšie náklady na dopravu rôznych materiálov a odvoz sute zo stavby, keďže z drevodomu je výrazne menej odpadu. A v konečnom dôsledku, môžete sa skôr sťahovať, čím vám odpadajú ďalšie náklady napríklad na podnájom alebo platenie ďalšieho bytu/domu.


Úspora miesta

Vďaka malej hrúbke panelov, z ktorých sú drevodomy postavené, vám na získanie rovnakej úžitkovej plochy stačí o 10% menšia zastavaná plocha, ako pri murovaných domoch. A to je pri 100 m2 v podstate jedna izba navyše. Výhodou to môže byť aj pri malých pozemkoch, keď je každý meter štvorcový vzácny.

Minimálne náklady na kúrenie Nemusíte sa obávať, že by nižšia hrúbka stien mala negatívny vplyv na izolačné vlastnosti stavby – práve naopak. Montované domy majú vynikajúce izolačné schopnosti a sú energeticky vysoko účinné a preto sú ideálne, ak chcete bývať úsporne a s minimálnymi nákladmi na kúrenie.

Presnosť výstavby Staviame zo SIP panelov, ktoré majú okrem vyššie spomínaných výhod i mnohé ďalšie plusy. Osobne oceňujeme presnosť systému, kde do seba všetko krásne zapadá, nevznikajú žiadne tepelné mosty, nepresnosti, materiál pracuje iba minimálne, takže zbohom pukliny na stenách!

Väčšia flexibilita

Drevo je veľmi jednoduché opracovávať a prispôsobovať, čím víťazí nad tehlou. Drevená konštrukcia je výhodou, ak uvažujete nad otvorenými priestormi, alebo netypickými tvarmi miestností. Prípadne môžete ponechať pohľad na drevené trámy alebo OSB dosky, čo dodá interiéru jedinečný štýl.


Rýchlosť výstavby

Drevodom sa stavia "suchými procesmi" čiže nepotrebujete čakať na schnutie malty a taktiež nie je potrebné nechať stavbu cez zimu "vymrznúť". Výstavba drevodomu je preto o niečo rýchlejšia ako pri klasickej murovanej stavbe. Ak sa rozhodnete pre dom z panelov vyrobených na mieru, je rýchlosť ukončenia hrubej stavby ešte rýchlejšia - panely sa totiž iba na mieste poskladajú "podľa návodu" podobne ako skadačka Lego. Všetko do seba presne zapadá a partia niekoľkých chlapov váš dom dostane pod strechu doslova za pár dní.


Možnosť stavať aj v zime

Murovaný dom je nutné stavať iba v teplých mesiacoch, práve kvôli mokrým procesom výstavby. Tu drevený dom vyhráva na plnej čiare, nakoľko ho môžete stavať aj v zime.


Ekologický materiál

Drevo je prírodný materiál, preto sú montované domy často označované ako "eco-friendly" (ekologické) alebo "green" (zelené stavby). Drevo je obnoviteľný zdroj, kým tehla je závislá na ťažbe nerastných surovín.


Všetko zvládne jedna stavebná firma

Pri montovaných domoch je väčšinou za celú výstavbu zodpovedná jedna stavebná firma - od projektu, cez konštrukciu stavby, až po okná, strechu a dvere. Tým ušetríte čas a možno aj "nervy", čím sa jeden nebude vyhovárať na druhého, ale všetko bude mať v rukách a na zodpovednosti jedna firma.

Riziká


Horľavosť

Prvé, čo každému napadne ako možný problém, je riziko požiaru. Drevo je horľavý materiál a je evidentné, že v porovnaní s tehlou asi nevyhrá. Avšak na drevodomy sú v tomto prípade kladené zvýšené požiadavky na protipožiarne opatrenia a nehorľavé izolácie, čo môže byť v konečnom dôsledku plus.

A ešte jedna poznámka pod čiarou - ak vám vyhorí murovaný dom, múry ostanú stáť. Aj keď bude dom nepoužiteľný, poistka vám týmto pádom nepokryje všetko. Pri drevodome je to trochu inak, ak dom zhorí aj so stenami, môžete žiadať vyššiu kompenzáciu.


Izolácia hluku

Tu si nebudeme nič nahovárať, drevo neizoluje hluk tak dobre ako tehla. Avšak výrazne sa dá pomôcť dobrou zvukovou izoláciou pri výstavbe, či už na stenách alebo na strope. Z našej osobnej skúsenosti môžeme povedať, že aj bez použitia dodatočnej izolácie rozdiel v bežnom dome takmer nepocítite - najmä ak máte malé deti, je vám jedno či je dom z tehly alebo z dreva... buď ich krik počujete všade alebo nikde (a vtedy to začína byť podozrivé).


Rýchlejšie opotrebenie

V porovnaní s drevom je tehla pevnejšia a odolnejšia, preto je predpoklad, že vydrží dlhšie. Moderný drevodom vám zrejme nevydrží bez problému 100 rokov (resp. nevieme to dnes povedať, keďže sa montované drevodomy nestavajú tak dlhý čas....staré drevenice majú aj 250 rokov, je to však iný typ výstavby). Na druhej strane, dnes už nie je trend bývania viacerých generácií v jednom dome, ľudia svoje bývanie menia viac krát za život a deti sa od rodičov sťahujú do iných lokalít, preto stráca zmysel stavať už dnes dom pre vnúčatá, ktoré ešte nemáte. Navyše, aj murované stavby treba väčšinou po max 30 rokov komplet prerobiť aby vyhovovali novým štandardom bývania.


Vlhkosť

S vlhkosťou sa môžete stretnúť ako pri tehlových domoch, tak aj pri drevodomoch. Pri drevodomoch to môže byť obzvlášť problém, nakoľko vlhkosť tým pádom napadne aj celú konštrukciu domu. Tomuto sa však dá predísť, ak sa medzi stenu a konštrukciu vloží napríklad polyetylénová fólia. Na tento bod si treba dať pozor už pred výstavbou, preto dbajte na dobrú voľbu stavebnej firmy a informujte sa u nich o bezpečnostných opatreniach.


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page