V praxi sa často stretávame s tým, že si zákazníci najímajú partie remeselníkov, pracujúce takpovediac “na čierno” či “bez papiera”. V prvotnom porovnaní cenových ponúk nad nami i inými stavebnými firmami väčšinou víťazia a časť klientov si vyberie túto alternatívu z jednoduchého dôvodu – myslia si, že ušetria. I keď niekedy to môže byť dobrý nápad (napríklad pri stavbe altánku, či menšich čiastkových prácach), pri stavbe domu sú riziká plynúce z takejto spolupráce vyššie ako prínosy.
Dovoľte, aby som vám v tomto krátkom článku predstavil rôzne typy stavebných partií, s ktorými sme sa počas našej praxe v stavbárine stretli a tiež s rizikami, ktoré musíte pri ich využití zvážiť.
Hneď na úvod poviem, že existujú aj poctivci a partie majstrov, murárov, stolárov či rôznych remeselníkov, ktorí majú na daný typ práce oprávnenie, prácu odvedú kvalitne a v dohodnutej cene a dokonca vám všetko správne vyúčtujú a v prípade reklamácie nie je problém sa s nimi spojiť. Ide však o veľmi zriedkavý druh partií, ktorý sa ťažko hľadá a väčšinou nie je k dispozícii vtedy, keď to potrebujete. Tieto partie a majstri sú totiž väčšinou vyťažení väčšími stavebnými firmami, ktoré ich zamestnávajú na svojich stavbách.
1. Neúspešní riešitelia matematickej olympiády.
Pokiaľ ide o tento typ partií, matematika nie je ich silná stránka a asi im nefunguje dobre ani kalkulačka v mobile, takže sa vždy pri naceňovaní stavby “prerátajú”. Znamená to, že až v priebehu stavby zistia, že im akosi nestačia tehly, že betónu museli doviezť viac, že plocha stien sa ráta trochu inak ako a+b a ani za robotu im to úplne nevychádza “pretože to máte moc zložité”. Aký je výsledok tejto rovnice? Veľké mínus pre zákazníka, ktorý ostane stáť pred rozostavanou stavbou a dilemou, či partii doplatiť chýbajúce financie nad rámec pôvodnej ponuky alebo sa s majstrami rozlúčiť a zháňať novú partiu. Keďže má väčšinou už zálohy (alebo aj celú sumu) vyplatenú, tak v 99% prípadoch ťahá za kratší koniec a neostane mu iné, ako siahnuť hlbšie do vrecka.
2. Umelci Viete kde končia všetci umelci, ktorí to nedotiahli na vysokú školu výtvarných umení? Ja mám pocit, že v stavebnom biznise. Iba v okolí Pezinka som už videl toľko umelcov a umeleckých počinov, že by to schovalo do vrecka celý parížsky Louvre. Stavebné partie umelcov spoznáte podľa toho, že vám hneď v úvode spolupráce začnú načrtávať svoje odvážne vízie a kreatívne nápady, ktoré nanešťastie väčšinou nesedia s vašim projektom a daným technologickým postupom. Na to majú umelci jasný argument – projektant to navrhol “od stola” a oni to vidia tu, v priestore a keď to necháte na nich, bude to všetko parádne. Majú s tým už množstvo skúseností, uvidíte, bude to umelecké dielo! Áno, tohto slovného spojenia by ste sa pri stavbe domu mali báť! V praxi totiž znamená, že výkresom od architekta nerozumejú a dajú to “od oka”. Takže rýchlo ruky preč, ak nechcete mať namiesto obdĺžnikového domu dom v tvare lichobežníka alebo záchodovú misu vo výške umývadla (POZOR – toto sú reálne skúsenosti z praxe “umeleckých partií”).
3. Smoliari. Tieto partie majú na každom kroku samú smolu. To sa dá zistiť už v prvých rozhovoroch, keď sa spýtate na bývalých zákazníkov. Väčšinou sa dozviete množstvo informácií o tom, aké problémy s nimi boli, ako im hádzali polená pod nohy, nenechali ich robiť prácu...no škoda reči. Vtedy zaraďte spiatočku. Inak sa môžete zamotať do spolupráce s partiou, ktorá problémy nerieši ale nad nimi lamentuje a zhadzuje zodpovednosť na iných, či už na dodávateľov, iné partie alebo priamo na zákazníkov.
4. Zábudlivci. Tento typ partií má zásadné problémy s pamäťou a kto na to vždy doplatí? Vy! Malá pamäťová kapacita sa totiž prejavuje vo všetkých aspektoch spolupráce – predák zabudne objednať materiál, robotníci sa zabudnú pozrieť do projektu; stavbyvedúci zabudne fotiť priebeh stavby; majster sa vás zabudne opýtať, či nebude vadiť, ak vám namontuje o 20 cm užšiu vaňu; šéf partie zabudne, že ste mu už platili zálohu; a takto by sa dalo ísť dokenkonečna. Ak nemáte zlatú trpezlivosť, bezodnú peňaženku a všetok čas sveta, radšej sa poobzerajte po inom stavbárovi.
5. Miznúce partie. Tento pomerne rozšírený druh je obdarený špeciálnou schopnosťou – zmiznúť pár dní na to, ako preberie zálohu a zahladiť po sebe všetky stopy. Je až neuveriteľné, že všetci príslušníci miznúcich partií dokážu stratiť telefóny v rovnaký deň (zväčša nasledujúci po prevzatí zálohy) a vy už o nich nikdy viac nebudete počuť.
6. Pozorovatelia. Čerešnička na torte na záver. Tieto partie stretávam pomerne často. Spoznáte ich na prvý pohľad podľa toho, že obvykle nepracuje viac ako jeden člen partie Ostatní členovia ansámbla, bez ohľadu na jeho početnosť, postávajú okolo a pozorujú, ako to tomu jednému chudákovi ide. Keď ich budete sledovať dlhší čas, zistíte, že sa občas vymenia, no majú aj chvíle, kedy pozorujú všetci do jedného. Tento špeciálny stavebný postup nazývam “zúčastnené pozorovanie diela”. Je to takzvaný win-win. Pre zákazníka je výhodné, že partia nič nerobí, lebo tak aspoň nič nepokazí. A väčšinou je to tak lepšie, verte mi. Pre partiu pozorovateľov prináša tento postup výhody najmä vtedy, ak im platíte hodinovú mzdu.
Takže stavbám zdar priatelia! Verím, že nesadnete na lep žiadnej z vyššie uvedených partií a zvládnete stavbu v pohode. Ak by ste predsa potrebovali pomôcť, píšte, volajte, sme vám k dispozícii a zaručene nezmizneme :-)
Comments